مهاجرت چیست و چگونه مهاجرت کنیم ؟

قبل از مهاجرت این مقاله را به دقت بخوانید و سپس تصمیم بگیرید

در سال‌های اخیر با افزایش میل به مهاجرت میان ایرانیان مواجه بوده‌ایم. ارتقای کیفیت زندگی، تحصیل در دانشگاه‌های برتر جهان، کار و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های پیشرفته بین‌المللی؛ تنها بخشی از دلایل این موضوع بوده است.

طبق آخرین آمار رسمی منتشر شده در سال ۲۰۲۰ میلادی، بیش از ۴ میلیون مهاجر ایرانی در سرتاسر جهان زندگی می‌کنند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت وجود دارد. تحصیل، کار، سرمایه‌گذاری و ازدواج از اصلی‌ترین این راه‌ها هستند. از سوی دیگر هر کشور نیز شرایط و قوانین مختص به خود را دارد. این قوانین گاهی به قدری گسترده یا پیچیده می‌شوند که تسلط به آنها نیازمند مطالعه هزاران هزار صفحه است. موسسه مهاجرتی و سرمایه گذاری آدلان با داشتن سال‌ها تجربه در این زمینه و بهره‌گیری از تخصص کارشناسان و وکلای مهاجرتی خبره خود می‌تواند مسیر مهاجرت را برای شما ساده، سریع و کم‌هزینه کند. برای ارزیابی شرایط مهاجرتی خود همین الان و به رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تماس بگیرید

برای مشاوره رایگان از طریق تکمیل و ارسال فرم با ما در تماس باشید.
مهاجرت به کانادا
مهاجرت به فرانسه
مهاجرت به قبرس
مهاجرت به آلمان
مهاجرت به ایتالیا

شروع مهاجرت

مهاجرت قانونی نه تنها موجب بهبود کیفیت زندگی افراد می‌شود؛‌ بلکه برای کشور مقصد نیز مزیت‌های زیادی دارد. کشورها به دلایل مختلفی مهاجر می‌پذیرند. جذب نیروی کار متخصص و جوان،‌ تامین سرمایه و جذب پژوهشگران و محققان؛‌ برخی از این دلایل است.

آمار مهاجران ایرانی در سراسر جهان

طبق آمارهای جهانی هم اکنون در سطح جهان، ۲۳۰ میلیون مهاجر وجود دارد که این جمعیت حدود ۳ درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد. تعداد کشورهای مهاجرپذیر از اوایل دهه ۱۹۰۰ از ۵۰ کشور به بیش از ۲۰۰ کشور افزایش پیدا کرده است.

این آمار نشان می‌دهد که مرزهای بیشتری سالانه پذیرای مهاجران است. طبق آمارهای جهانی، سالانه حدود ۱۵ میلیون مهاجر قانونی در جهان وجود دارد که از طریق اخذ ویزاهای مختلف مثل ویزای کاری، ویزای تحصیلی، ویزای سرمایه‌گذاری و… اقدام به مهاجرت می‌کنند. مهاجران جهانی معمولا در یکی از چهار گروه زیر قرار می‌گیرند:

  • ۶ میلیون نفر مهاجر اقتصادی؛ افرادی که با سرمایه‌گذاری یا کار به دنبال ارتقای سطح درآمد خود هستند.
  • ۴ میلیون نفر مهاجر تحصیلی؛ افرادی که به اهداف تحصیل در دانشگاه یا مدارس با کیفیت مهاجرت می‌کنند.
  • ۲ میلیون نفر مهاجر خانواده؛ این گروه به هدف پیوستن به سایر اعضای خانواده اقدام به مهاجرت می‌کنند.
  • ۳ میلیون نفر پناهنده؛ این افراد معمولا شرایط پناهندگی را دارند و به خاطر تهدیدهای جانی مجبور به مهاجرت غیرقانونی و ترک کشور خود هستند.

مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی یکی از روش‌های رایج مهاجرت است که معمولا در مقاطع مختلف تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و مدارس انجام می‌گیرد. مهاجرت تحصیلی در کشورهای خارجی، اغلب به دو صورت اخذ پذیرش در یکی از دانشگاه برتر دنیا و دیگری از طریق اخذ بورسیه تحصیلی انجام می‌گیرد. شرایط مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور در کشورهای مختلف متفاوت و هر کدام از مقاطع مدارک و آزمون‌های ورودی مختص به خود را دارند.

به عنوان مثال شرایط تحصیل در فرانسه با شرایط تحصیل در ترکیه با یکدیگر متفاوت هستند. با این وجود ارائه برخی از مدارک و داشتن تعدادی از شرایط برای تحصیل در خارج ضروری است. شرایط و مدارکی همچون داشتن مدرک زبان، نامه پذیرش از یکی از دانشگاه‌های معتبر، مدارک هویتی، داشتن شرایط مالی مناسب، مدارک تحصیلی دوره‌های قبل، ریز نمرات سال‌های گذشته تحصیل، داشتن CV قدرتمند و…

شرایط اخذ اقامت از طریق تحصیل در کشورهای مختلف متفاوت است اما در اغلب کشورها دانشجویان در ابتدا اقامت موقت دریافت می‌کنند و در صورت تمایل می‌توانند پس از طی یک پروسه مشخص به اقامت دائم یک کشور برسند. برخی از کشورها قوانین راحت‌تری برای اخذ اقامت از طریق تحصیل دارند به عنوان مثال با ۵ سال تحصیل مداوم می‌توان به اقامت دائم ترکیه دست یافت.

عوامل تاثیر گذار در مهاجرت تحصیلی

عوامل مختلفی به تمایل افراد برای تحصیل در خارج از کشور دامن می‌زند. وجود دانشگاه‌های معتبر با رتبه‌های برتر جهانی، بازار کار بهتر پس از فراغت از این دانشگاه‌ها، کسب شرایط شغلی بهتر، کسب درآمد بیشتر و اخذ اقامت از طریق تحصیل و یادگیری زبان دوم از جمله انگیزه‌های مهم و تاثیرگذار بر مهاجرت تحصیلی است.

مهاجرت به خارج از طریق کار

مهاجرت کاری یکی از انواع روش‌های پرطرفدار مهاجرت است که در حال حاضر مورد استقبال بسیاری از فارغ التحصیلان دانشگاهی، دانشجویان و متخصصان حرفه‌ای و صنایع قرار گرفته است. تمام افراد جهان که دارای یک مهارت یا تخصص هستند. برای یافتن موقعیت شغلی بهتر با درآمد بالا، آغاز یک زندگی ایده آل با سطح رفاهی دلخواه، ارتقای مهارت شغلی و اخذ اقامت از این طریق به یکی از کشورهای خارجی پیشرفته مهاجرت می‌کنند.

مهاجرت کاری

قدم اول برای مهاجرت کاری به هر یک از کشورهای جهان دریافت ویزای کاری است. شرایط دریافت ویزای کار در کشورهای مختلف متفاوت است. با این وجود داشتن برخی از شرایط و مدارک برای اخذ ویزا در اغلب کشورها مشترک است. شرایطی همچون داشتن مدارک یا گواهی‌های تحصیلی، سابقه کاری و علمی، تسلط به زبان کشور مقصد، داشتن شرایط مالی مناسب، داشتن جاب آفر (برای برخی از کشورها)، داشتن سن مناسب و…

مهاجرت به خارج از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت از طریق سرمایه گذاری یکی از انواع روش‌های مهاجرت به کشورهای مختلف است. برای مهاجرت از طریق سرمایه گذاری، نیاز به دریافت ویزای سرمایه گذاری برای فرد سرمایه گذار می باشد. این نوع روش مهاجرتی اغلب برای افرادی مناسب است که بودجه و سرمایه کافی دارند و می خواهد سرمایه خود را در یک کشور توسعه و گسترش دهند و یا از این طریق به اقامت و یا شهروندی کشور مورد نظر خود دست یابند. این امر در حالی رخ می‌دهد که شرایط و روش‌های سرمایه گذاری در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت هستند.

مهاجرت سرمایه گذاری

مهاجرت به خارج از طریق ازدواج

مهاجرت از طریق ازدواج به فرایندی گفته می‌شود که فرد بتواند با یک تبعه از کشور دیگر ازدواج کرده و از این طریق ویزای مهاجرتی و اقامت دائم دریافت کنید. شرایط و قوانین برای دریافت اقامت دائم و مهاجرت از طریق ازدواج در کشورهای مختلف با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال طبق قوانین اروپا اگر با یک فرد تبعه اروپا ازدواج کنید، قوانین مهاجرت به شما می گوید که باید تمکن مالی خوبی برای اداره زندگی خود و همسر داشته باشید و دارای منبع درآمد معتبر باشد. همچنین برای مهاجرت به خارج از طریق ازدواج در اغلب کشورهای دنیا نیاز به ارائه مدارک معتبر دارید. مدارکی نظیر شناسنامه، کارت ملی، پاسپورت معتبر، ارائه صورتحساب بانکی و گردش حساب، سند ازدواج به همراه ترجمه آن، تمکن مالی و غیره.

مهاجرت از طریق ازدواج

مهاجرت به خارج از طریق تولد

مهاجرت و اخذ تابعیت از طریق تولد یک روش مهاجرتی است و به معنای این است که اگر فرزندی در یکی از کشورهای خارجی به دنیا بیاید مشمول حق شهروندی آن کشور می‌شود. حق شهروندی فرزندان، مزایای زیادی را برای پدر و مادر وی دارد. قوانین مهاجرت از طریق تولد فرزند در کشورهای مختلف متفاوت است برخی از کشورها از قانون خاک و برخی از قانون خون پیروی می‌کنند. 

مهاجرت از طریق تولد

کشورهایی که از قانون خاک پیروی می‌کنند به هر کودکی که در خاک یا مرزهای هوایی و زمینی کشورشان متولد شود شهروندی کشور خود را اعطا می‌کنند اما کشورهای پیرو قانون خون تنها از طریق خون و تابعیت پدر و مادر شهروندی کشورشان را به کودک متولد شده اعطا می‌کنند. همچنین هر یک از کشورها شرایط و ضوابط خاص خود را برای اعطای شهروندی از این طریق دارد که برای اطلاع از آن‌ها بهتر است از یک متخصص مهاجرتی با تجربه راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

مهاجرت به خارج از طریق ویزای همراه

مهاجرت از طریق همراه به یک روش مهاجرتی اطلاق می شود که فرد متقاضی دریافت ویزا، یک ویزای همراه دریافت می کند. ویزای همراه به افرادی اعطا می شود که به عنوان همراه دانشجو یا دانش آموز قرار است اجازه همراهی فرزند خود در یکی از کشورهای خارجی را داشته باشد. ویزای همراه برای والدین این امکان را فراهم می‌کند تا زمانی که فرزندشان مشغول به تحصیل در یکی از کشورهای خارجی است همراه فرزند خود در آن کشور اقامت موقت داشته باشد.

مهاجرت از طریق ویزای همراه

البته دریافت ویزای همراه و استفاده از آن به سادگی امکان پذیر نیست و با توجه به کشور انتخابی نیازمند رعایت ضوابط و قوانین خاص است. همچنین لازم است بدانید برخی از کشورها در قانون خود ویزای همراه ندارند. درحالی که در برخی از کشورها حتی دانشجویان متاهل می‌توانند همسر و فرزندان خود را به عنوان همراه و با کمک این ویزا به کشور محل تحصیل خود ببرند.

مهاجرت توریستی به خارج

مهاجرت توریستی یک نوع روش مهاجرتی است که از طریق دریافت ویزای توریستی امکان پذیر می باشد. ویزای توریستی یا ویزای مهاجرتی، یک سند مشروط است که توسط کشورها به افراد داده می شود تا بتوانند در مدت معین در قلمرو آن ها سکونت داشته باشند. در حقیقت ویزای گردشگری، تحت قوانین ثابت، زمان معین را برای گردشگر تعیین می‌کند و پس از تمام شدن دوره ویزا، گردشگران باید قلمرو کشور خارجی را ترک کنند.

مهاجرت

در تعیین مدت زمان معین شده در ویزای توریستی عواملی نظیر قوانین کشور، تعداد بازدید کنندگان مجاز، حقوق فردی و غیره تاثیرگذار است. ویزای توریستی معمولًا به شکل یک برچسب است که در پاسپورت گردشگران درج می‌شود. شرایط اخذ ویزای توریستی برخی از کشورها ساده است اما اخذ ویزای توریستی برخی دیگر با پیچیدگی‌های زیادی همراه است و بهتر است با کمک یک متخصص مهاجرتی انجام پذیرد.

مهاجرت به خارج از طریق شرایط خاص

یکی از روش های مهاجرتی که به متقاضیان امکان می‌دهد تا بتوانند سریع تر ویزای خود را دریافت کرده و در مدت زمان معلوم اقامت موقت و یا دائم یک کشور را به دست آورند استفاده از مهاجرت با شرایط خاص است. در این روش مهاجرتی متقاضیان مهاجرت باید دارای یک امتیاز ویژه، مهارت، تخصص و یا برتری قابل تمایز با سایر مهاجران باشند. این افراد باید در مهارت های حرفه ای یا ورزشکاری، مدال‌های جهانی کسب کرده باشند یا باید به عنوان نخبه‌های برتر علمی رتبه های بالا در المپیادهای علمی به دست آورده باشند و یا باید در یکی از رشته های هنری یا فنی دارای تخصص و مهارت حرفه ای باشند. همچنین برخی از متقاضیان واجد شرایط دارای ایده‌های کارآفرینی و استارتاپی بسیار فوق العاده با سودآوری بالا هستند. اگر افراد یکی از این شرایط را داشته باشند به راحتی می توانند برای مهاجرت، از این طریق اقدام کنند.

مهاجرت به خارج از طریق پناهندگی

مهاجرت از طریق پناهندگی یکی از روش‌های مهاجرتی پر خطر است. پناهندگی برای افرادی مناسب است که در کشور خود امنیت جانی ندارند و به خاطر قرار گرفتن در یکی از کیس‌های پناهندگی واجد شرایط پناهندگی در میزان رضایت مهاجران

طبق یک نظرسنجی در سال ۲۰۱۸ ، از ۱۸ کشور که بیش از نیمی از مهاجران جهان را در خود جای داده اند نشان داده که اکثر مردم عقیده دارند مهاجرت می‌تواند زمینه را برای پیشرفت کشور فراهم کند. مهاجرانی که به کشورهای مهاجر پذیر مهاجرت کرده‌اند، این عامل را یک قدرت برای کشورهای مهاجر پذیر به شمار می‌آورند. در این میان، بزرگترین کشورهای مهاجرپذیر شامل ایلات متحده آمریکا، آلمان، انگلستان، فرانسه، کانادا و استرالیا هر کدام در سال ۲۰۱۷ بیش از ۷ میلیون مهاجر را میزبانی کرده اند.

مهاجران ایرانی در خارج

دبیرخانه شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور درآخرین گزارش خود اعلام کرد که در مجموع ۴ میلیون و ۳۷ هزار و ۲۵۸ ایرانی در خارج ازایران اقامت دارند که از این تعداد، ۱ میلیون و ۱۸۴ هزار و ۵۵۲ نفریعنی حدود ۲۹% مقیم کشورهای اروپایی هستند. یکی از کشورهایی که بیشترین تعداد مهاجران ایرانی را دارد کشور سوئد است. در حال حاضر حدود ۱۱۶ هزار و ۷۷۰ ایرانی در حال زندگی در سوئد هستند.

تماس با ما

فهرست مطالب

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها