ویزای کار کانادا

قبل از مهاجرت این مقاله را به دقت بخوانید و سپس تصمیم بگیرید

ویزای کار در قبرس شمالی

کشور کانادا یکی از قدرتمندترین اقتصاد‌‌‌‌‌های جهان محسوب می‌شود.  نرخ بیکاری ۶ درصدی و جمعیت ۲۲ درصدی مهاجر این کشور باعث می‌شود تا سالانه تعداد زیادی مهاجر جذبکشور کانادا شوند. با وجود نرخ بیکاری پایین کشور کانادا، بازار کار در این کشور به شدت رقابتی است. امکان کار در کانادا برای دانشجویانی که تازه تحصیل خود را در این کشور تمام کرده اند و برای گواهی کار پس از تحصیل اقدام کرده اند، نیز مهیا است.

مهاجرت به کانادا
مهاجرت به فرانسه
مهاجرت به قبرس
مهاجرت به آلمان
مهاجرت به ایتالیا

نگاه کلی به کار در کانادا

کشور کانادا در شمال کشور آمریکا واقع شده و بزرگ‌ترین مرز زمینی جهان را با آن دارد. این همسایگی موجب پیشرفت کشور کانادا در بسیاری از زمینه‌ها، مخصوصا پیشرفت در زمینه اقتصادی شده است. کانادا در سال ۲۰۲۱ دهمین قدرت اقتصادی جهان بوده است. کانادا عضو گروه هشت (انجمن مربوط به هشت کشوری که ۶۵% اقتصاد جهان را در دست دارند) است.

این کشور دارای منابع معدنی و طبیعی غنی از جمله اورانیوم، روی، نیکل، پتاسیم، آزبست، گوگرد، کادمیوم و تیتانیوم است. همچنین کانادا تولیدکننده سنگ‌آهن، زغال‌ سنگ، نفت، طلا، مس، نقره، سرب و برخی آلیاژهاست.

روش‌‌‌‌های مهاجرت کاری به کانادا

کشور کانادا، کشوری با جمعیت پیر محسوب می‌شود و هر سال بر جمعیت سالمندان این کشور افزوده می‌شود. سالمندان در کانادا، زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری نسبت به نسل قبلی خود دارند. بر این اساس، دولت کانادا سعی در جذب نیروی کار جوان یا برنامه‌‌‌‌‌های مختلف فدرالی یا استانی دارد. این برنامه‌ها عبارتند از :

اکسپرس اینتری

 1. طرح کارگر ماهر فدرال
 2. طرح معاملات ماهر فدرال
 3. طرح کلاس تجربه کانادایی

برنامه نامزد‌‌‌‌های استانی

حوزه آتلانتیک

 1. برنامه برای جذب نیروی کار نیمه ماهر حوزه آتلانتیک
 2. برنامه برای جذب فارغ التحصیلان نیمه ماهر حوزه آتلانتیک
 3. برنامه نیروی کار ماهر حوزه آتلانتیک

برنامه کبک

کار در کانادا از طریق اکسپرس اینتری

اکسپرس اینتری، سیستمی است که دولت کانادا از آن برای مدیریت برنامه‌‌‌‌‌های اقامت دائم کانادا و پرکردن نیاز این کشور به نیروی کار از طریق برخی برنامه‌‌‌‌‌های مهاجرتی استفاده می‌کند. در اکسپرس اینتری افراد نیازی به پیدا کردن پیشنهاد شغلی ندارند و با سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری، امتیاز خود را محاسبه و درصورت داشتن حداقل شرایط، اطلاعات را در سایت کانادا ثبت می‌کنند.

اگر شما زیر ۳۰ سال سن داشته باشید، شانس بیشتری برای کار در کانادا از طریق اکسپرس اینتری خواهید داشت.

اطلاعات افراد در یک حوضچه pool ثبت‌ شده و کارفرمایان باتوجه به نیازشان از بین آن‌ها افراد را انتخاب کرده و برایشان دعوت‌نامه ارسال می‌کنند. در ادامه به برنامه‌‌‌‌‌های مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری می‌پردازیم. برنامه‌‌‌‌‌های مهاجرت کاری از طریق اکسپرس اینتری عبارتند از:

 • طرح کارگر ماهر فدرال (FSWP)
 • طرح معاملات ماهر فدرال (FSTP)
 • طرح کلاس تجربه کانادایی (CEC)

طرح کارگر ماهر فدرال (FSWP)

در طرح کارگر ماهر فدرال (FSWP)، با داشتن یک پیشنهاد شغلی معتبر از طرف کارفرمای کانادایی و کسب حداقل ۶۷ امتیاز (از صد) افراد واجد شرایط مهاجرت به کانادا و کار در این کشور می‌شوند.

طرح معاملات ماهر فدرال(FSTP)

با داشتن تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی (ارایه مدرک مربوط به دانش زبانی)، داشتن حداقل دو سال سابقه کار تخصصی و داشتن پیشنهاد کاری معتبر از کارفرمای کانادایی می‌توانید اقامت دائم کانادا را دریافت کرده و برای کار در کانادا به این کشور بروید.

طرح کلاس تجربه کانادایی(CEC)

این طرح مختص افرادیست که در حال حاضر یک‌سال سابقه کار ماهرانه (تخصصی) در کشور کانادا داشته‌اند و می‌خواهند اقامت دائم کانادا را دریافت کنند.

سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری

برای ورود به کانادا با سیستم امتیازبندی اکسپرس اینتری، شما به کسب حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز نیاز دارید. امتیاز‌‌‌‌های کسب‌شده در مرحله اولیه، مربوط به تحصیلات، سن، سطح دانش زبانی، سابقه کار و انطباق‌پذیری فرد یا همسرش (سابقه تحصیل در کانادا، کار در کانادا و …) است.

حداکثر امتیاز‌‌‌‌های ورود به کانادا که در مرحله اول امتیازبندی قابل کسب‌اند به صورت زیر است:

تحصیلات

دکتری

سابقه کار

بیش از 6 سال

سن

بین 18 تا 35 سال

سطح زبان

آیلتس 8

انطباق پذیری

انطباق پذیری فرد یا همسرش

 

برای مثال :

فردی با ۲۷ سال سن، با داشتن مدرک دیپلم و ۵ سال سابقه کار آزاد قصد دارد برای برنامه اکسپرس اینتری کانادا اقدام کند. این فرد، مدرک زبان آیلتس با نمره ۶.۵ دارد و مجرد است.

مجموع امتیاز این فرد، ۴۶ است پس واجدشرایط برای برنامه اکسپسر اینتری کانادا نیست.

برای مرحله دوم، افراد در یک سیستم جامع امتیاز‌بندی (Comprehensive Ranking System) CRS، امتیاز دریافت می‌کنند. حداکثر امتیاز‌‌‌‌‌های قابل کسب در CRS، مقدار ۱۲۰۰ امتیاز ست. عوامل مؤثر، دانش زبانی، سابقه کار کانادایی، تحصیلات و سن هستند.

کار در کانادا از طریق برنامه نامزد‌‌‌‌های استانی

برنامه نامزد‌‌‌‌‌های استانی، بسیار شبیه به برنامه اکسپرس اینتری است. با این تفاوت که هر استان، نیروی کار موردنیاز خود را اعلام ‌می‌کند و شما نسبت به رزومه خود، حداقل شرایط موردنیاز و شرایط مربوط به استان مورد نظر می‌توانید برای این برنامه اقدام کنید. این برنامه مناسب افرادی است که مهارت، تحصیلات مرتبط با شغل، سابقه کاری مرتبط با تحصیلات و شغل موردنظر دارند. این افراد باید قصد زندگی در استانی که برای آن اقدام می‌کنند داشته باشند و مایل به دریافت اقامت دائم کانادا باشند.

گروه هدف کار در کانادا در هر منطقه

روند این نوع درخواست برای کار بدین صورت است که پس از داشتن شرایط مربوط به هر استان، آن استان برای شما اکانت اکسپرس اینتری باز می‌کند یا شما خودتان اکانت اکسپرس اینتری باز می‌کنید. سپس استان درصورت ابراز تمایل برای جذب شما، شما را مطلع کرده و به صورت مستقیم با آن‌ها وارد مکاتبه می‌شوید.

کار در کانادا از طریق برنامه حوزه آتلانتیک

برنامه مهاجرتی حوزه آتلانتیک به کارکنان ماهر اجازه می‌دهد با کار در مشاغل موردنیاز استان‌های نیوبرانزویک، جزیره پرنس ادوارد، نوا اسکوشیا، نیوفاندلند و لابرادور به این استان‌ها بیایند. بیشتر این افراد از همان ابتدا اقامت دائم برای خود، همسر و فرزندان زیر ۲۱ خود کسب می‌کنند. مهاجرت کاری از طریق برنامه حوزه آتلانتیک را در لیست زیر مشاهده می‌کنید که در ادامه به توضیح هریک از این روش‌ها و شرایط لازم برای شرکت در برنامه حوزه آتلانتیک پرداخته‌ایم.

برنامه برای جذب نیروی کار ماهر حوزه آتلانتیک

برای کار در کانادا از این طریق، متقاضی نیروی کار ماهر حوزه آتلانتیک، باید سابقه کار یک‌ساله در یک شغل مدیریتی، حرفه‌ای یا فنی داشته باشد که نشان می‌دهد او مهارت کافی دارد. تحصیلات لازم، دیپلم کانادایی یا مدرک معادل با آن است. با شرکت در یک آزمون زبان، باید نشان دهد که دانش زبانی او برای برقراری ارتباط با دیگران به زبان‌‌‌‌‌های انگلیسی یا فرانسوی کافیست. همچنین متقاضی می‌تواند با تمکن مالی نشان دهد از پس مخارج زندگی خود و خانواده‌اش برمی‌آید (تمکن مالی برای یک نفر ۳۲۴۰ دلار کاناداست).

برنامه برای جذب نیروی کار نیمه ماهر حوزه آتلانتیک

متقاضی شرکت در برنامه نیروی کار نیمه‌ماهر حوزه آتلانتیک، برای کار در کانادا، باید در شغلی که نیاز به تحصیل در دبیرستان داشته یا نیاز به آموزش خاصی داشته، تجربه کاری داشته باشد. تحصیلات او می‌بایست دیپلم از کشور کانادا یا معادل آن باشد. همچنین با شرکت در یک آزمون بین‌المللی زبان، نشان دهد که توانایی برقراری ارتباط با دیگران به زبان انگلیسی یا فرانسوی را دارد. به‌علاوه لازم است مدرک تمکن مالی مبنی‌بر توانایی گذران زندگی خود و خانواده‌اش هنگام ورود به کانادا را، ارائه دهد.

میزان تمکن مالی لازم، به تعداد افراد بستگی دارد و برای مثال برای یک نفر ۳۲۴۰دلار کاناداست.

برنامه برای جذب فارغ التحصیلان نیمه ماهر حوزه آتلانتیک

متقاضی جذب نیروی کار در کانادا با برنامه فارغ‌التحصیلان نیمه‌ماهر حوزه آتلانتیک، باید در یکی از موسسات آموزشی دولتی تحصیل کرده باشد و مدرک دیپلم یا مدرک مقاطع بالاتر را از موسسه‌‌‌‌‌های موجود در حوزه آتلانتیک کسب کرده باشد. او باید دو سال قبل از دریافت مدرک دیپلم، حداقل ۱۶ ماه در یکی از استان‌‌‌‌‌های حوزه آتلانتیک زندگی کرده باشد و با شرکت در یکی از آزمون‌‌‌‌‌های زبان، توانایی برقراری ارتباط با دیگران به زبان‌‌‌‌‌های انگلیسی یا فرانسوی را نشان دهد. فارغ‌التحصیلان که دانشجویان بین‌المللی بوده‌اند، نیازی به ارائه سابقه کار هنگام اقدام برای این طرح ندارند.

شرایط مورد نیاز برای برنامه حوزه آتلانتیک کانادا

 • تحصیلات مرتبط با سابقه کار
 • تمکن مالی (حدود ۳.۳۰۰ دلار برای یک نفر و ۴.۱۰۰ دلار برای دو نفر)
 • سابقه کار حداقل ۴ سال
 • امتیاز دانش زبانی معادل با آیلتس ۴

کار در کانادا از طریق برنامه کبک

استان کبک، در سال‌‌‌‌‌های قبل، برنامه جذب مهاجر و نیروی کار در کانادا بسیار مفیدی داشت. درحال‌حاضر به‌دلیل اشباع شدن استان کبک، برنامه جذب مهاجر در این استان اتفاق نمی‌افتد.

مدارک لازم برای ویزای کار در کانادا

 • گذرنامه معتبر با اعتبار بیش از ۶ ماه از تاریخ برنامه‌ریزی شده ورود به کانادا
 • دو عکس
 • گواهی‌نامه‌‌‌‌‌های صلاحیت آموزشی
 • اثبات صلاحیت‌‌‌‌‌های حرفه‌ای، ازجمله تجربه کار
 • اثبات داشتن منابع مالی کافی برای تأمین هزینه‌ها در طول اقامت در کانادا
 • معاینه پزشکی
 • هزینه درخواست
 • متقاضیان همچنین باید بتوانند مقامات مهاجرت را متقاعد کنند که پس از پایان اشتغال به کشور خود بازمی‌گردند.

کار دانشجویی در کانادا

دانشجویان مقاطع مختلف در کانادا می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته در خارج از دانشگاه، کار کنند. مشاغلی که دانشجویان می‌توانند در آن‌ها مشغول باشند، مشاغل عمومی‌اند. صندوق‌داری و پیش‌خدمتی در رستوران جزو مشاغل عمومی در کانادا محسوب می‌شود. به‌علاوه دانشجویان می‌توانند به‌صورت فریلنس مشغول‌به کار باشند.

استان

حداقل دستمزد ساعتی به دلار کانادا

آلبرتا

15 دلار

بریتیش کلمبیا

15.2 دلار

کبک

13.5

ساسکاچوآن

11.45

 

مشاغل مورد نیاز و کار در کانادا

اگر قصد مهاجرت و کار در کانادا را دارید، بهتر است از نیاز بازار کار این کشور مطلع باشید. در لیست زیر مشاغل مورد نیاز در سال ۲۰۲۲ را مشاهده می‌کنید:

 • مشاغل مربوط به تکنولوژی و مهندسی (دولوپر نرم‌افزار و …)
 • مشاغل مربوط به حوزه سلامت
 • مشاغل حوزه مالی مثل مشاور مالی و اقتصادی
 • مارکتینگ و بازاریابی
 • مشاغل عمومی مثل مدیر منابع انسانی

 

میزان درآمد کار در کانادا

حداقل درآمد ساعتی در کانادا توسط نهاد‌‌‌‌‌های استانی تعیین می‌شود. لیست زیر مربوط به حداقل درآمد ساعتی تعیین‎‌شده در هر استان کشور کاناداست. در ادامه به درآمد مربوط به برخی شغل‌ها در بازار کار در کانادا اشاره خواهیم کرد.

متوسط درآمد برای برخی از مشاغل در کشور کانادا را در لیست زیر مشاهده می‌کنید:

 • متوسط درآمد رشته‌‌‌‌‌های مهندسی (مهندس عمران، مدیریت مهندسی، مهندس صنایع و …) حدود ۷۵هزار دلار کانادا در سال است.
 • متوسط درآمد پزشکان حدود ۲۱۲هزار دلار کاناداست.
 • متوسط درآمد وکلا در کانادا حدود ۹۸هزار دلار کانادا در سال است و وکلای با تجربه درآمدی حدود ۱۳۵هزار دلار کانادا در سال درآمد دارند.
 • متوسط درآمد پرستاران ۶۶هزار دلار کانادا در سال است. این درحالی است که بیشتر پرستاران با تجربه، درآمدی حدود ۸۱هزار دلار کانادا در سال درآمد دارند.
 • متوسط درآمد برای فارغ‌التحصیلان رشته‌‌‌‌‌های مدیریت حدود ۶۲هزار دلار کانادا تا ۸۸ هزار دلار کانادا در سال است.

کشور کانادا در سال‌‌‌‌‌های گذشته، نرخ بیکاری پایینی داشته است. البته رکود اقتصادی ناشی از گسترش ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ باعث افزایش بی‌سابقه نرخ بیکاری در کشور کانادا شده است. کانادا در سال ۲۰۱۹ نرخ بیکاری ۵.۷% را داشت، در حالی که در سال ۲۰۲۰ نرخ بیکاری این کشور ۹.۷% را تجربه کرد. نرخ بیکاری کشور کانادا در سال ۲۰۲۲، با توجه به کاهش همه‌گیری کرونا و تلاش برای بازگشت به شرایط پیش از پاندمی، حدود ۴.۳% است.

مالیات در کانادا

نرخ مالیات کشور کانادا بالا است، اما با وجود بالا بودن نرخ مالیات، افراد با درآمد کم، مالیات کمتری می‌پردازند.

مالیات فدرالی با درآمد ها در جدول زیر ذکر شده است:

درآمد سالانه

نرخ مالیات

49 هزار دلار

15%

49 تا 98 هزار دلار

20%

98 تا 151 هزار دلار

25%

151 تا 216 هزار دلار

30 %

بیش از 216 هزار دلار

33%

 

علاوه‌بر مالیات‌بر درآمد فدرالی، افراد به خاطر سکونت در استان‌ها مالیات می‌پردازند. افراد باید مالیات‌بر خرید‌و‌فروش و مالیات دریافت برخی از خدمات را بپردازند. کمترین نرخ مالیات استانی ۵% بوده (مثل استان‌ آلبرتا) و بیشترین نرخ مالیات استانی ۱۵% بوده و در مناطقی مثل نوااسکوشیا و نیوبرانزویک اعمال می‌شود.

بهترین استان ها برای کار در کانادا

انتاریو 

محبوب ترین استان برای مهاجران کاری در کانادا استان انتاریو است. تورنتو، محبوب ترین شهر انتاریو و البته بزرگترین شهر کانادا است. انتاریو اقتصادی قوی دارد و ۳۷% از تولید ناخالص داخلی ملی را در دست دارد. این استان همچنین محل زندگی نزدیک به ۵۰% از کل کارکنان در بخش فناوری پیشرفته، خدمات مالی و سایر صنایع دانش‌بر است.

بریتیش کلمبیا 

پس از انتاریو، بریتیش کلمبیا محبوب ترین استان مقصد برای مهاجران جدید در سال ۲۰۲۱ بود. اقتصاد بریتیش کلمبیا. بر صنایع مختلفی استوار است. عمده این صنایع تحت سلطه صنایع خدماتی هستند. سایر صنایع شامل کشاورزی، ساخت و ساز، فیلم و تلویزیون، جنگلداری، شیلات و آبزی پروری، فناوری پیشرفته، تولید، معدن، و گردشگری است.

کبک 

سومین استان محبوب برای کارکنان ماهری است که به زبان فرانسوی تسلط دارند. اقتصاد کبک متنوع است و عمدتاً تحت سلطه بخش‌‌‌‌های تولیدی و خدماتی است. کبک همچنین با رشد در صنایعی مانند: آی تی، الکترونیک و اپتیک-فوتونیک، علوم زیستی و بهداشتی، بازی‌‌‌‌های ویدیویی، خدمات بیمه و مالی و هوش مصنوعی توانسته است کارگران ماهر زیادی را در سال اخیر به خود جذب کند.

استان آلبرتا 

محبوبترین شهر‌‌‌‌های مهاجران، کلگری و ادمونتون، در این استان قرار دارند. بزرگترین صنعت آلبرتا بخش نفت و گاز است و پس از آن صنایعی مانند کشاورزی، جنگلداری، آموزش، گردشگری، مالی و تولید قرار دارند. آلبرتا همچنین مالیات کمتری نسبت به سایر نقاط کانادا دارد، که آن را به بهترین استان کانادا برای مهاجرانی تبدیل می‌کند که به دنبال هزینه‌‌‌‌های مقرون به صرفه هستند.

دریافت اقامت پس از کار در کانادا

اگر قصد کار در یکی از کشورها و دریافت پاسپورت و اقامت دائم آن کشور را دارید، مزیت کشور کانادا نسبت به سایر کشورها برای مهاجرت، در سرعت دریافت اقامت دائم است. به طور معمول بین ۳تا ۵ سال، زمان برای دریافت اقامت دائم شما نیاز است. در برخی از موارد افرادی که با ویزای کار کانادا، وارد این کشور می‌شوند، از همان ابتدا اقامت دائم برای همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال دریافت می‌کنند.

سوالات متداول

بهترین روش مهاجرت کاری به کانادا برای ایرانیان، مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری است.

همسر فردی که به عنوان همراه به کانادا می‌آید پس از ارائه درخواست به دولت کانادا، و دریافت ورک پرمیت (اجازه کار) می‌تواند در کانادا کار کند.

چند نمونه از بهترین سایت‌های کاریابی کانادا موارد زیر هستند:
Indeed.ca
linkedin.co
Glassdoor

خیر، با ویزای توریستی نمی‌توانید در کانادا کار کنید و این کار غیرقانونی است. برای کار در کانادا شما باید ویزای کاری و مجوز کار در کانادا داشته باشید.

بله، امکان کار در کانادا با ویزای دانشجویی وجود دارد. اما شما تنها مجاز به ۲۰ ساعت کار در هفته هستید. پس از اتمام تحصیل در کانادا، می‌توانید برای دریافت ویزای کار پس از تحصیل در این کشور اقدام کنید. سپس اقامت دانشجویی خود را به اقامت کاری تغییر دهید.

خیر. مجموع امتیاز این فرد، ۴۶ است پس واجدشرایط برای برنامه اکسپرس انتری کانادا نیست.

مشاغل پرتقاضا در کانادا مشاغل مرتبط به برنامه‌نویسی و IT، مشاغل مرتبط به رشته‌های مهندسی و شغل‌های مدیریتی هستند.

بله، اگر مدارک فنی شما بین‌المللی باشد و سابقه کار قوی و مرتبط در آن زمینه داشته باشید امکان‌پذیر است اما ریسک ویزای بالایی خواهد داشت.

نرخ بیکاری در استان‌های یوکان، کبک، مانیتوبا و بریتیش کلمبیا کمتر است.

حداقل حقوق ماهانه در کانادا بین ۱۸۹۰ تا ۲۵۶۰ دلار کانادا است.

تماس با ما

فهرست مطالب

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها