مهاجرت کاری چیست و چگونه ویزای کار بگیریم ؟

قبل از مهاجرت این مقاله را به دقت بخوانید و سپس تصمیم بگیرید

امروزه ویزای کاری  و مهاجرت یکی از موضوعات داغ و رایج در سراسر جهان است. اغلب جوانان علاقمند هستند تا در کشور های خارجی اقامت و کار کنند. در کشور ما نیز سالانه افراد بسیاری برای کار به دیگر کشور ها مهاجرت می کنند. بنابراین مهاجرت کاری یکی از شایع ترین ها می باشد. برای اینکه بتوانید برای کار و فعالیت به کشور دیگر مهاجرت کنید، نیاز به ویزای کار دارید. مهاجرت کاری بدون داشتن ویزا کار ممکن نیست. قبل از اینکه به دنبال مهاجرت کاری باشید، باید راه های اخذ ویزا کاری را بشناسید و بدانید چگونه می توانید برای کار در خارج از کشور مهاجرت کنید.

تماس بگیرید

برای مشاوره رایگان از طریق تکمیل و ارسال فرم با ما در تماس باشید.
مهاجرت به کانادا
مهاجرت به فرانسه
مهاجرت به قبرس
مهاجرت به آلمان
مهاجرت به ایتالیا

مهاجرت به خارج از کشور با ویزای کار

برخی از انسان ها علاقه مند هستند، تحصیل و کسب کار خود را به هر دلیلی در خارج از کشور انجام دهند. در کشور ما نیز سالانه افراد زیادی به قصد تحصیل یا کار و یا دلایل دیگر، به کشور های اروپایی و آمریکایی مهاجرت می کنند. اینکه شما اجازه خارج شدن از کشور را داشته باشید و بتوانید بدون مشکل از کشور مبدا خارج شوید و به کشور مقصد مهاجرت کنید، ملزم به داشتن ویزا است. ویزای کار می تواند به شما برای مهاجرت کردن کمک کند.

میانگین سنی نیروی کار مهاجر ایرانی
میانگین سنی نیروی کار مهاجر ایرانی

ویزا در واقع مجوزی است که برای فرد متخصص صادر می شود. فرد با در دست داشتن این مجوز می تواند به خارج از کشور مهاجرت کند. در بین روش های موجود برای مهاجرت، مهاجرت کاری روشی آسان تر است و دردسر های زیادی را برایتان به دنبال نخواهد داشت. این کار مزایای نسبتا بهتری در مقایسه با روش های دیگر مهاجرت برایتان دارد که در ادامه معرفی خواهیم کرد.

مهم ترین مزیت های اخذ ویزای کار

گفتیم که دریافت ویزای کار نسبت به دیگر روش های مهاجرت به خارج از کشور، دارای مزایایی است. داشتن ویزا کاری می تواند زمینه بسیار خوبی برای اقامت دائم مهاجران داشته باشد. زمانی که در کشور مقصد مشغول کار هستید، می توانید درخواست اقامت دائم خود را بدهید. مهاجرت کاری می تواند بستر خوبی برای این نوع اقامت باشد. همچنین این نوع مهاجرت می تواند آرامش خاطر شما را بیشتر کند. پس از اینکه مهاجرت کاریتان به اتمام رسید، می توانید خیلی راحت به کشور خود بازگردید و کسب درآمد کنید.

مهاجرت کاری 2 مزیت دیگر نیز برایتان به همراه خواهد داشت.

اول اینکه شما برای اخذ و دریافت ویزا از طریق کار و انجام مهاجرت، به سرمایه هنگفتی نیاز نخواهید داشت. تمامی هزینه های شما به هزینه رفت و آمد و هزینه وکیل محدود می شود.

و دوم همراه داشتن خانواده در زمان اقامت است. تا زمانی که در کشور مقصد دارای اقامت کاری می باشید، می توانید خانواده تان را در کنار خود داشته باشید

بیشترین درخواست مهاجرت کاری در بین کشور ها

مهاجرت کاری

حال که دانستید در بین روش های مهاجرت به خارج از کشور، دریافت ویزا از طریق کار و مهاجرت از این طریق چه مزایایی می تواند برایتان داشته باشد، باید به دنبال مقصدی مناسب برای مهاجرت باشید. البته اخذ ویزای کاری شرایط خاص خود را دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت اما ابتدا باید کشورهایی که بیشترین درخواست نیروی کار در دنیا را دارند، بشناسید.

مقصد نیروی کار مهاجر
مقصد نیروی کار مهاجر بر اساس در آمد کشورها

ویزای کار کانادا

برای اینکه شرایط لازم دریافت ویزای کار را داشته باشید، به دعوت نامه نیاز دارید. شما باید از کشور مقصدی که قصد مهاجرت به آن را دارید، دعوت نامه همکاری دریافت کنید تا بتوانید مهاجرت کنید. کانادا یکی از بهترین کشور‌های قاره آمریکا برای مهاجرت کاری است. این کشور هم برای تحصیل و هم برای کار جزو بهترین کشور های دنیا است. برای مهاجرت به کانادا به ویزا کاری نیاز خواهید داشت.

اخذ ویزای کانادا ملزم به داشتن چند شرط است. شما باید سطح زبان مورد نیاز را داشته باشید. برای اقامت در کانادا این سطح زبان مورد نیاز به مدرک زبان فرانسوی محدود می شود. شما باید مدرک زبان فرانسوی حداقل در سطح B2 یا آیلتس 6.5 به بالا داشته باشید. کانادا از جمله کشور هایی است که پاسخ به درخواست شما را طولانی نمی کند. این کشور حدود 1 تا 8 ماه پس از ثبت درخواست شما، پاسخ تان را می دهد.

 ویزای کار آلمان

آلمان یکی از کشورهای مدرن قاره اروپا به شمار می رود که سالانه مهاجران زیادی برای کار به آن مراجعه می کنند. برای کار در آلمان می بایست اصولی را برای دریافت ویزا کار رعایت کنید تا در هنگام کار در این کشور با مشکل رو به رو نشوید. از جمله مهم ترین شرایط ویزای کار آلمان می توان به داشتن مدرک زبان، سن و سوابق تحصیلی در شغل مربوطه اشاره کرد. به یاد داشته باشید متقاضی باید حداقل 3 تا 5 سال سابقه کاری در رشته مرتبط با شغل خود را داشته باشد تا بتواند ویزا کاری آلمان را کسب کند.

شرط لازم برای ویزای کار

قبل از این که به فکر اخذ ویزا از طریق کار و سنجیدن شرایط کشور مقصد باشید، باید شرایط خود را در نظر بگیرید. برای اخذ ویزا از طریق کار، یک بازه سنی خاصی تعیین شده است. افرادی که خارج از سن قانونی باشند، برایشان ویزای کار صادر نمی شود. حال باید بدانید که شرط سنی اخذ ویزا کاری چقدر است؟ چه کسانی می تواند ویزا کار دریافت کنند؟

ویزای کار در قبرس شمالی

بازه سنی قرار داده شده برای دریافت ویزا از 18 تا 40 سال است. در این زمینه و طبق این قانون افرادی که زیر 18 سال و یا بالای 40 سال هستند، ویزا برایشان صادر نمی شود. البته این نکته مهم شرایط لازم هر فرد برای اخذ ویزا است. برای اینکه بتوانید به کشور دیگر مهاجرت کنید، باید از شرایط مهاجرت کاری مطلع باشید.

مهم ترین شرایط ویزای کار

هر کاری و تصمیم بسته به شرایطی است و تا شرایط ایده آل را فراهم نکنید نمی توانید کاری را آغاز کنید. برای اخذ ویزای کاری نیز شرایط مهمی وجود دارد که باید حتما شرایط لازمه را داشته باشید. ابتدا باید بدانید که قصد مهاجرت کاری به کدام کشور را دارید زیرا شرایط اخذ ویزای هر کشور با کشوری دیگر متفاوت است. علاوه بر شرایط اختصاصی هر کشور برای صدور ویزا کاری، چند شرط کلی برای دریافت ویزا وجود دارد. توجه به این شروط عمومی بسیار مهم است.

ارسال دعوت نامه از سمت کارفرما

اولین شرطی که باید برای اخذ ویزای کاری به آن توجه کرد، داشتن دعوت نامه رسمی است. اکثر کشور های دنیا برای جذب نیروی کار و اعطای ویزای کاری دعوت نامه ارسال می کنند البته  کشور هایی وجود دارند که برای مهاجرت کاری به آنها نیاز به دعوت نامه نخواهید داشت اما تعدادشان خیلی کم است. بیشتر کشور های دنیا برای اعطای ویزا کاری، دعوت نامه ارسال می کنند.

دعوت نامه ای که به دستتان میرسد، باید از سمت یک کارفرما و یا یک شرکت معتبر باشد. اینکه شما از چه موسسه ای دعوت نامه دریافت کرده اید، شرط مهمی است که نباید نادیده گرفت. دعوت نامه ای که برای شما ارسال می شود باید حتما از سوی یک ارگان معتبر تایید شده باشد.دعوت نامه بدون تایید فاقد صلاحیت و اعتبار است. همچنین در متن دعوت نامه باید چند اصل وجود داشته باشد. در دعوت نامه ارسالی باید حتما اطلاعات فرد دعوت شده، اطلاعات کامل کارفرما ( دعوت کننده)، میزان دستمزد، مدت زمان اقامت و سمت شغلی مشخص شده باشد.

 

داشتن سابقه تحصیلی یا کاری

داشتن سابقه تحصیلی یا سابقه کاری در شغل مورد نظر، برای اخذ ویزا از طریق کاری مهم است. اینکه شما قبل از مهاجرت در شغل مربوطه که قصد کار در آن را دارید، سابقه تحصیلی یا کاری داشته باشید، می تواند شانس شما را برای اخذ ویزای کاری در شغل مربوطه بالا ببرد. برخی این مسئله را جدی نمی دانند و معتقد هستند داشتن سابقه کاری و یا سابقه تحصیلی از جمله شروط مهم برای اخذ ویزا نیست.

لازم است بگوییم در دست داشتن مدرک تحصیلی در زمینه مربوطه و یا سابقه کاری در آن، جزو شروط مهم و اصلی اخذ ویزا کاری می باشد. افرادی که بدون داشتن سابقه کار و یا حتی بدون داشتن کوچک ترین سوابق تحصیلی نسبت به دریافت ویزا از طریق کار در خواست می کنند، شانس خود را برای کسب دعوت نامه هدر می دهند.

مدرک زبان مورد نیاز کشور مقصد

هیچ فردی بدون فراگیری زبان نمی تواند ویزای کار کشور خارجی را دریافت کند. برای این که بتوانید ویزای خود را از طریق کاردر کشور های خارجی دریافت کنید، باید زبان کشور مقصد را بلد باشید. تسلط به زبان کشور مقصد می تواند شما را محیای اخذ ویزا کند. برخی گمان می کنند که تسلط به زبان کشور مقصد باید همراه با آزمون و اثبات کردن باشد. این ادعا نادرست است.

تسلط به زبان کشور مقصد منوط به داشتن مدرک است. برای اینکه بتوانید این شرط از شروط اخذ ویزای کار را اجرا کنید، باید مدرک زبان کشور مقصد را ارائه کنید. در طول این مسیر هیچ گونه آزمون و یا امتحانی از شما گرفته نمی شود و در دست داشتن مدرک زبان کشور هدف کفایت می کند.

خروج از کشور مقصد

یک قانون کلی برای به پایان رسیدن اعتبار ویزا وجود دارد و آن هم خارج شدن از کشور مقصد است. برخی کشور ها ویزای کار 3 ساله صادر می کنند. شما به مدت 3 سال می توانید در کشور مقصد اقامت کنید اما به محض به اتمام رسیدن این اعتبار باید فورا کشور مقصد را ترک کنید.

البته برخی از کشور ها این امکان را فراهم می کنند که پس از تمام شدن اعتبار ویزایتان، باز هم درخواست اقامت کنید. قانون اصلی و همه گیری که وجود دارد، تنها خارج شدن است. هیچ شخصی نمی تواند بدون داشتن ویزای معتبر در کشور های خارجی فعالیت کند.

هزینه اخذ ویزای کار چقدر است؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که در ذهن علاقه مندان به مهاجرت کاری به کشور های خارجی وجود دارد، برآورد هزینه ها است. اینکه هزینه اخذ ویزا کاری چقدر است، برای بسیاری از مهاجرت کنندگان، اهمیت بالایی دارد. لازم است بگوییم، هزینه اخذ ویزا کار از هر کشوری با کشور دیگر متفاوت است. همه کشور ها هزینه یکسانی را برای صدور ویزا کاری دریافت نمی کنند و تعرفه ها متفاوت است.

اما یک مسئله ای در خصوص هزینه صدور ویزا کاری وجود دارد که بد نیست با آن آشنا شوید. هزینه ویزای کار کشور های عضو شینگن 60 یورو می باشد. هزینه درخواست ویزای کانادا حدود 240 دلار کانادا است. البته از 240 دلاری که کانادا برای صدور ویزا دریافت می کند، 85 دلار را برای انگشت نگاری و 155 دلار را به بررسی مدارک اختصاص می دهد.

چه کشور هایی برای صدور ویزا کاری از سیستم امتیاز بندی استفاده می کنند؟

برخی کشور های دنیا، برای صدور ویزای کار کشور خود، از سیستم های امتیاز بندی استفاده می کنند. شاید این سوال برایتان مطرح باشد که سیستم امتیاز بندی چیست و چه کاری را انجام دهد؟

سیستم امتیاز بندی وظیفه دسته بندی تقاضا کنندگان برای اخذ ویزا از طریق کار را بر عهده دارد. این سیستم معیار هایی همچون: سن، سوابق کاری، سوابق تحصیلی و سطح زبان را برای رتبه بندی تقاضا کنندگان در نظر گرفته است.

طبق این سیستم، مهاجرت کنندگان امتیاز بندی می شوند و افرادی که سطح نزدیک تری و بالاتری به شرایط ایده آل کشور مقصد دارند، پذیرش می شوند و برایشان دعوت نامه صادر می شود. در بین کشور های جهان، 3 کشور استرالیا، کانادا و نیوزلند، مشهور ترین کشور هایی هستند که برای صدور ویزای کار از سیستم امتیاز بندی استفاده می کنند.

روش‌های مختلفی برای پیدا کردن کار در خارج از کشور وجود دارد، مراجعه به سایت‌های کاریابی بین‌المللی، روزنامه‌های کشور مورد نظر و همچنین مراجعه به بخش نیروی استخدام و جذب نیرو در شرکت‌های بزرگ مثل گوگل، بنز، کاترپیلار از ساده‌ترین راه‌ها برای پیدا کردن کار در خارج هستند.

در حال حاضر کشورهایی چون آلمان، اتریش، آفریقای جنوبی این قابلیت را برای ایرانیان دارند.

متقاضی می‌تواند بدون وکیل مهاجرت برای کار در خارج اقدام کند اما کمک گرفتن از یک وکیل یا همان متخصص مهاجرت موجب صرفه‌جویی در هزینه، زمان و کاهش ریسک شکست احتمالی پرونده مهاجرتی می‌شود.

مدرک دانشگاهی، مدرک زبان، رزومه قوی. علاوه‌بر این موارد ممکن است کشور مقصد شما مدارک دیگری بخواهد.

نرخ بیکاری در هر کشور، مقدار درآمد در هر کشور، مشاغل مورد نیاز، شرایط و مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری، انواع ویزای کار ارائه شده در هر کشور

مدیر کامپیوتر، مشاور حقوقی، نویسنده فنی، توسعه‌دهنده وب، مدیر مالی، دستیار پزشکی، توسعه‌دهنده نرم‌افزار، تحلیلگر تحقیقات بازار، مشاور سوء مصرف مواد، مدیر خدمات بهداشتی، کارشناسی آمار، پرستار

آلمان، کانادا و استرالیا از جمله کشورهای مناسب برای کار ایرانیان است.

Glassdoor، The Ladders، Monster، Flex Jobs از جمله مهم‌ترین وب‌سایت‌های کاریابی هستند

بله، برای دریافت ویزای کار سن مهم است.

علاوه بر مراجعه حضوری، شما می‌توانید از طریق سایت‌ها یا آژانس‌های کاریابی شغل مورد نظرتان را پیدا کنید.

تماس با ما

فهرست مطالب

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها